Portal o chińskich samochodach.
Rzetelnie, praktycznie, obiektywnie.

Czy chińskie samochody są naprawdę niezawodne?

0
Jasnoszary Jetour Dashing przy ulicy
Zdjęcie: „Moscow, Jetour Dashing grey, May 2026 01.jpg”, autor: Retired electrician, Wikimedia Commons, domena publiczna (CC0), zamazane tablice rejestracyjne

Rzetelnej statystyki awaryjności chińskich samochodów jeszcze nie ma. Większość z nich jeździ po Europie od niedawna, więc na pomiar trwałości po latach jest za wcześnie. Są jednak oficjalne dane, które coś mówią o jakości: akcje przywoławcze w całej Unii i w Holandii, wyniki pierwszych przeglądów technicznych holenderskich aut oraz gwarancje, które dają same marki. Sprawdziliśmy wszystkie.

Unijny system alarmowy: 4 alerty na 910

Gdy w samochodzie wykryto wadę groźną dla bezpieczeństwa, państwa Unii zgłaszają to do systemu Safety Gate. Od stycznia 2023 do września 2026 r. opublikowano w nim 910 alertów o samochodach osobowych. Marek chińskich dotyczą cztery, w tym jeden – dostawczego Maxusa:

  • MG RX6 i MG eHS – przewód uziemiający grzałki może się poluzować i wywołać pożar. Alert z 14.04.2023, zgłoszenie: Niemcy; auta z lat 2021–2022.
  • Jaecoo 7 – niedopięta złączka wiązki przewodów może sprawić, że silnik zgaśnie w czasie jazdy. Alert z 13.03.2026, zgłoszenie: Hiszpania; auta wyprodukowane od kwietnia do grudnia 2025 r.
  • MG3 i MG3 Hybrid+ – przy niektórych zderzeniach fotel może się przesunąć. Alert z 27.03.2026, zgłoszenie: Holandia.
  • Maxus eDeliver 7 (dostawczy) – niedokręcone złącze przewodu hamulcowego grozi wyciekiem płynu i utratą hamulców. Alert z 01.05.2026, zgłoszenie: Francja; auta wyprodukowane 19 czerwca 2024 r.

Bez Maxusa to trzy z 910 alertów, czyli 0,3%. Chińskie marki miały w tym czasie od 1,9% (2023 r.) do 4,6% (2025 r.) rejestracji nowych aut w Unii, ale ponad dwie trzecie ich aut zarejestrowano w latach 2024–2025. Są więc na drogach od niedawna, a wiele wad wychodzi dopiero po latach.

Holandia: ile aut objęły akcje przywoławcze

Odsetek aut z lat 2019–2023 objętych akcją przywoławczą w HolandiiBYD: 0,0%; XPeng: 0,0%; Škoda: 0,7%; Volkswagen: 1,5%; Lynk & Co: 9,5%; MG: 11,2%; Toyota: 11,2%; Renault: 15,2%; Kia: 20,0%; Volvo: 22,4%; BMW: 23,3%; Peugeot: 25,6%; Tesla: 33,0%; Hyundai: 36,8%BYDBYD: 0,0%0,0%XPengXPeng: 0,0%0,0%ŠkodaŠkoda: 0,7%0,7%VolkswagenVolkswagen: 1,5%1,5%Lynk & CoLynk & Co: 9,5%9,5%MGMG: 11,2%11,2%ToyotaToyota: 11,2%11,2%RenaultRenault: 15,2%15,2%KiaKia: 20,0%20,0%VolvoVolvo: 22,4%22,4%BMWBMW: 23,3%23,3%PeugeotPeugeot: 25,6%25,6%TeslaTesla: 33,0%33,0%HyundaiHyundai: 36,8%36,8%
Odsetek samochodów osobowych zarejestrowanych w Holandii w latach 2019–2023, które objęła co najmniej jedna akcja przywoławcza ogłoszona od 2023 r. Na czerwono marki chińskie; BYD i XPeng mają w tych rocznikach 1 738 i 360 aut. Źródło: RDW.

Holenderski urząd RDW publikuje każdą akcję przywoławczą i listę aut, które obejmuje. Od 2023 r. ogłoszono 1 444 akcje. Chińskich marek dotyczą trzy:

  • MG EHS (07.03.2023) – źle zamocowany przewód uziemiający grzałki wysokonapięciowej (ryzyko zapalenia izolacji). Ryzyko według RDW: poważne.
  • MG3 (04.06.2026) – blokada fotela kierowcy może się zwolnić, a przy zderzeniu fotel – obrócić. Ryzyko według RDW: poważne.
  • Lynk & Co 01 (18.08.2025) – pasek rozrządu może przedwcześnie pęknąć z powodu wady produkcyjnej, a silnik – zablokować się w czasie jazdy. Ryzyko według RDW: średnie.

BYD, XPeng, Omoda, Jaecoo i Leapmotor nie mają w Holandii żadnej. Żeby porównać marki, policzyliśmy, jaką część aut z lat 2019–2023 objęła co najmniej jedna akcja ogłoszona od 2023 r.:

MG (11,2%) i Lynk & Co (9,5%) są w środku stawki – mniej niż Tesla (33,0%) czy Hyundai (36,8%), więcej niż Škoda (0,7%) i Volkswagen (1,5%). Akcja MG3 z 2026 r. dotyczy aut z 2024 r. i nowszych, więc w tym zestawieniu jej nie ma.

Mniej akcji nie musi oznaczać mniej wad. Akcje zgłaszają producenci i importerzy, jedna akcja może objąć kilka modeli naraz, a modele chińskich marek są na rynku krócej, więc część wad mogła się jeszcze nie ujawnić.

Pierwszy przegląd po czterech latach

Usterki na pierwszym przeglądzie elektryków w HolandiiHyundai Ioniq 5: 25,5% aut z usterką, 2,9% bez opon, wycieraczek i świateł (1 520 aut); MG ZS EV: 25,9% aut z usterką, 8,8% bez opon, wycieraczek i świateł (2 333 aut); Kia e-Niro: 26,9% aut z usterką, 5,4% bez opon, wycieraczek i świateł (2 186 aut); Volkswagen ID.3: 27,5% aut z usterką, 5,1% bez opon, wycieraczek i świateł (2 396 aut); Nissan Leaf: 29,9% aut z usterką, 5,5% bez opon, wycieraczek i świateł (2 016 aut); Volkswagen ID.4: 30,4% aut z usterką, 8,0% bez opon, wycieraczek i świateł (2 355 aut); Opel Corsa-e: 31,1% aut z usterką, 3,9% bez opon, wycieraczek i świateł (1 207 aut); Škoda Enyaq: 31,5% aut z usterką, 12,8% bez opon, wycieraczek i świateł (2 297 aut); Peugeot e-208: 32,2% aut z usterką, 5,7% bez opon, wycieraczek i świateł (1 635 aut); Renault Zoe: 32,3% aut z usterką, 9,8% bez opon, wycieraczek i świateł (2 261 aut); Hyundai Kona Electric: 35,0% aut z usterką, 12,9% bez opon, wycieraczek i świateł (2 059 aut); Aiways U5: 37,6% aut z usterką, 13,3% bez opon, wycieraczek i świateł (218 aut); Tesla Model Y: 38,5% aut z usterką, 12,6% bez opon, wycieraczek i świateł (1 449 aut); Tesla Model 3: 42,8% aut z usterką, 10,3% bez opon, wycieraczek i świateł (1 976 aut)wszystkie usterkibez opon, wycieraczek i ustawienia światełHyundai Ioniq 5Hyundai Ioniq 5: 25,5%25,5%Hyundai Ioniq 5: 2,9%2,9%MG ZS EVMG ZS EV: 25,9%25,9%MG ZS EV: 8,8%8,8%Kia e-NiroKia e-Niro: 26,9%26,9%Kia e-Niro: 5,4%5,4%Volkswagen ID.3Volkswagen ID.3: 27,5%27,5%Volkswagen ID.3: 5,1%5,1%Nissan LeafNissan Leaf: 29,9%29,9%Nissan Leaf: 5,5%5,5%Volkswagen ID.4Volkswagen ID.4: 30,4%30,4%Volkswagen ID.4: 8,0%8,0%Opel Corsa-eOpel Corsa-e: 31,1%31,1%Opel Corsa-e: 3,9%3,9%Škoda EnyaqŠkoda Enyaq: 31,5%31,5%Škoda Enyaq: 12,8%12,8%Peugeot e-208Peugeot e-208: 32,2%32,2%Peugeot e-208: 5,7%5,7%Renault ZoeRenault Zoe: 32,3%32,3%Renault Zoe: 9,8%9,8%Hyundai Kona ElectricHyundai Kona Electric: 35,0%35,0%Hyundai Kona Electric: 12,9%12,9%Aiways U5Aiways U5: 37,6%37,6%Aiways U5: 13,3%13,3%Tesla Model YTesla Model Y: 38,5%38,5%Tesla Model Y: 12,6%12,6%Tesla Model 3Tesla Model 3: 42,8%42,8%Tesla Model 3: 10,3%10,3%
Odsetek aut, u których diagnosta stwierdził co najmniej jedną usterkę na pierwszym obowiązkowym przeglądzie (APK) po 4 latach. Elektryki zarejestrowane w Holandii jako nowe od lipca 2019 do grudnia 2021 r., próba losowa do 2 500 aut na model (Aiways U5: 218). Na czerwono marki chińskie. Źródło: RDW.

W Holandii nowy samochód przechodzi pierwszy obowiązkowy przegląd techniczny (APK) po 4 latach, a RDW publikuje wynik każdego przeglądu z listą usterek. Porównaliśmy elektryki zarejestrowane jako nowe od lipca 2019 do grudnia 2021 r.: 25 908 aut z 14 modeli, w tym dwóch chińskich – MG ZS EV i Aiways U5.

MG ZS EV wypadł dobrze: usterkę stwierdzono u 25,9% aut, a mniej tylko w Hyundaiu Ioniq 5 (25,5%). Średnio 0,58 usterki na auto to najmniej w zestawieniu. Aiways U5 miał usterkę w 37,6% aut. Najwięcej usterek miała Tesla Model 3 (42,8%), głównie przez źle ustawione światła mijania (u 19% aut).

Najczęstsze usterki we wszystkich modelach to sprawy eksploatacyjne: ciśnienie i bieżnik opon, wycieraczki i ustawienie świateł. Bez nich usterkę miało 8,8% MG ZS EV – to środek stawki, od 2,9% w Ioniqu 5 do 13,3% w Aiwaysie U5. W MG najczęściej był to luz w układzie kierowniczym (1,3% aut).

Przegląd pokazuje stan auta w dniu badania, a nie liczbę awarii. Wynik zależy też od przebiegu i od tego, czy auto było w serwisie przed przeglądem. Pomijamy taksówki (mają przegląd co roku) i auta sprowadzone do Holandii jako używane.

Gwarancja: od 5 do 7 lat

Producent, który daje długą gwarancję, bierze na siebie koszt usterek. Chińskie marki w Polsce dają na samochód od 5 do 7 lat gwarancji, a na baterię (tam, gdzie ją podają) – 8 lat. Warunki, w tym limity kilometrów, różnią się między markami. Szczegóły marka po marce zebraliśmy w artykule „Na co zwrócić uwagę przy zakupie chińskiego auta?”.

Co z tego wynika

Dane nie potwierdzają, że chińskie auta psują się częściej niż inne. W Holandii akcje przywoławcze objęły mniejszą część aut MG niż np. Tesli, Kii czy Hyundaia, a najstarszy elektryk tej marki, ZS EV, miał na pierwszym przeglądzie mniej usterek niż większość konkurentów. Nie dowodzą też, że chińskie auta są bardziej niezawodne: są młode, a modeli z dłuższą historią jest niewiele. Przed zakupem warto więc sprawdzić:

  • warunki gwarancji na piśmie: okres, limit kilometrów, gwarancję na baterię i wymagane przeglądy;
  • czy model ma otwarte akcje przywoławcze – w serwisie marki po numerze VIN i w systemie Safety Gate, do którego odsyła UOKiK;
  • przy aucie używanym z Holandii – historię przeglądów i akcji przywoławczych w wyszukiwarce RDW po holenderskim numerze rejestracyjnym.

Źródła

  • Alerty: Safety Gate, Komisja Europejska (alerty o samochodach osobowych od 2023 r.); opracowanie własne, licencja CC BY 4.0.
  • Akcje przywoławcze i przeglądy w Holandii: RDW Open Data (stan na 1 października 2026 r.). Opracowanie własne na podstawie danych z rejestru pojazdów RDW (Holandia, opendata.rdw.nl), domena publiczna (CC0 1.0). Zasady przeglądów: RDW.
  • Udział chińskich marek w rejestracjach: Opracowanie własne na podstawie danych z bazy monitoringu CO2 Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), © DG-CLIMA, licencja CC BY 4.0.
  • Gwarancje: polskie cenniki i dokumenty marek (lista przy każdym modelu w katalogu).

Reklama

BestPolisa.pl

Ubezpieczenie samochodu

Pakiety OC, AC, NNW i Assistance od wielu towarzystw, dopasowane do Twoich potrzeb.

Multiagencja ubezpieczeniowa.
Dobre ubezpieczenie w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Administratorem danych z komentarza jest Operon Polska Sp. z o.o. Sp.k., szczegóły w polityce prywatności (otwiera się w nowej karcie). Zasady komentowania opisuje regulamin (otwiera się w nowej karcie). Wymagane pola są oznaczone *