Portal o chińskich samochodach.
Rzetelnie, praktycznie, obiektywnie.

Chińskie auta zdobywają Europę. Gdzie mają przewagę, a gdzie nie

0
Turkusowy BYD Dolphin podłączony do stacji ładowania na parkingu
Zdjęcie: „BYD Dolphin (Global version) IMG 9517.jpg”, autor: Alexander-93, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 4.0, zamazane tablice rejestracyjne

Chińskie marki zarejestrowały w 2025 r. w Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii 499 355 nowych samochodów osobowych, czyli 4,6% rynku – prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej (250 974). Wśród aut elektrycznych miały 8,5%, a wśród hybryd plug-in 10,4%. Przejrzeliśmy oficjalny rejestr Europejskiej Agencji Środowiska, polskie dane CEPiK i unijne przepisy o cłach. Sprawdziliśmy też, w czym chińskie auta wypadają lepiej od innych marek, a w czym nie.

Jak szybko rosną chińskie marki

Udział chińskich marek w rejestracjach nowych aut w Europie, 2021–20252021: 0,4% wszystkich i 1,7% elektrycznych; 2022: 1,2% wszystkich i 4,0% elektrycznych; 2023: 1,9% wszystkich i 6,4% elektrycznych; 2024: 2,3% wszystkich i 6,8% elektrycznych; 2025: 4,6% wszystkich i 8,5% elektrycznychwszystkie nowe autaelektryczne2021, wszystkie nowe auta: 0,4%0,42021, elektryczne: 1,7%1,720212022, wszystkie nowe auta: 1,2%1,22022, elektryczne: 4,0%4,020222023, wszystkie nowe auta: 1,9%1,92023, elektryczne: 6,4%6,420232024, wszystkie nowe auta: 2,3%2,32024, elektryczne: 6,8%6,820242025, wszystkie nowe auta: 4,6%4,62025, elektryczne: 8,5%8,52025*
Udział chińskich marek (w procentach) w nowych samochodach osobowych zarejestrowanych w UE, Islandii i Norwegii. * 2025 – dane wstępne. Źródło: rejestr CO2 Europejskiej Agencji Środowiska.

W 2021 r. chińskie marki miały 0,4% rejestracji, a wśród elektryków 1,7%. Od tego czasu ich udział rósł co roku, najbardziej w 2025 r.: o 2,3 punktu procentowego. Dane za 2025 r. są wstępne i mogą się jeszcze nieco zmienić.

Chińskie marki to w tym artykule marki założone w Chinach przez chińskie firmy oraz MG, które należy do chińskiego koncernu SAIC. Nie liczymy marek o zagranicznym rodowodzie powiązanych z chińskim koncernem Geely: Volvo, Polestar, smart i Lotus (razem 287 038 aut w 2025 r.).

Które marki sprzedają najwięcej

Najwięcej aut zarejestrowało MG: 213 263, z czego 46% to hybrydy bez wtyczki. Drugi był BYD (135 183), który sprzedaje prawie wyłącznie elektryki i hybrydy plug-in. Dalej są Omoda (29 939), Leapmotor (28 791) i Jaecoo (25 228). XPeng (19 778) i Zeekr (5 082) sprzedały w 2025 r. wyłącznie elektryki.

Dziesięć chińskich marek z największą liczbą rejestracji w Europie w 2025 r. i ich napędyMG: 213 263 aut, elektryczne 15%, plug-in 11%, hybrydy 46%, spalinowe 29%; BYD: 135 183 aut, elektryczne 58%, plug-in 40%, hybrydy 2%, spalinowe 0%; Omoda: 29 939 aut, elektryczne 5%, plug-in 16%, hybrydy 20%, spalinowe 59%; Leapmotor: 28 791 aut, elektryczne 86%, plug-in 11%, hybrydy 2%, spalinowe 0%; Jaecoo: 25 228 aut, elektryczne 1%, plug-in 47%, hybrydy 9%, spalinowe 42%; XPeng: 19 778 aut, elektryczne 100%, plug-in 0%, hybrydy 0%, spalinowe 0%; Lynk & Co: 9 595 aut, elektryczne 17%, plug-in 83%, hybrydy 0%, spalinowe 0%; Zeekr: 5 082 aut, elektryczne 100%, plug-in 0%, hybrydy 0%, spalinowe 0%; DFSK: 5 011 aut, elektryczne 3%, plug-in 50%, hybrydy 1%, spalinowe 45%; Chery: 4 775 aut, elektryczne 0%, plug-in 20%, hybrydy 51%, spalinowe 29%elektryczneplug-inhybrydyspalinoweMGMG, elektryczne: 14,6%MG, plug-in: 10,6%MG, hybrydy: 45,7%MG, spalinowe: 29,1%213 263BYDBYD, elektryczne: 58,1%BYD, plug-in: 40,0%BYD, hybrydy: 1,8%BYD, spalinowe: 0,0%135 183OmodaOmoda, elektryczne: 5,0%Omoda, plug-in: 15,8%Omoda, hybrydy: 20,1%Omoda, spalinowe: 59,1%29 939LeapmotorLeapmotor, elektryczne: 86,4%Leapmotor, plug-in: 11,3%Leapmotor, hybrydy: 2,3%Leapmotor, spalinowe: 0,0%28 791JaecooJaecoo, elektryczne: 1,4%Jaecoo, plug-in: 47,4%Jaecoo, hybrydy: 8,9%Jaecoo, spalinowe: 42,3%25 228XPengXPeng, elektryczne: 100,0%19 778Lynk & CoLynk & Co, elektryczne: 16,7%Lynk & Co, plug-in: 83,3%9 595ZeekrZeekr, elektryczne: 100,0%5 082DFSKDFSK, elektryczne: 3,1%DFSK, plug-in: 50,3%DFSK, hybrydy: 1,1%DFSK, spalinowe: 45,5%5 011CheryChery, elektryczne: 0,1%Chery, plug-in: 19,7%Chery, hybrydy: 51,4%Chery, spalinowe: 28,8%4 775
Nowe auta zarejestrowane w 2025 r. w UE, Islandii i Norwegii (dane wstępne) – liczba i podział według napędu. Hybrydy obejmują też tzw. miękkie (48 V). Źródło: rejestr CO2 EEA.

Cła UE dotyczą tylko elektryków

Od 30 października 2024 r. na samochody elektryczne sprowadzane z Chin Unia nakłada ostateczne cło wyrównawcze. Komisja Europejska uznała, że ich produkcję wspierają chińskie subsydia, a tani przywóz grozi szkodą producentom w Unii. Cło obejmuje auta na baterie, także te z silnikiem spalinowym, który tylko ładuje akumulator (tzw. range extender). Hybryd, także plug-in, nie obejmuje – przywozi się je pod innym kodem celnym. Stawka zależy od producenta, a nie od marki, i obowiązuje do 30 października 2029 r.

ProducentCło wyrównawcze
Tesla (fabryka w Szanghaju)7,8%
Grupa BYD17,0%
Grupa Geely18,8%
Pozostali producenci, którzy współpracowali w dochodzeniu, m.in. Chery, Great Wall, Leapmotor, NIO, XPeng, Dongfeng (także Voyah i Seres), Changan, FAW, JAC i Aiways20,7%
Grupa SAIC (m.in. MG i Maxus)35,3%
Wszyscy pozostali producenci35,3%
Napędy aut chińskich marek zarejestrowanych w Europie w latach 2021–20252021: elektryczne 47%, plug-in 44%, hybrydy 3%, spalinowe 7%; 2022: elektryczne 47%, plug-in 37%, hybrydy 0%, spalinowe 16%; 2023: elektryczne 52%, plug-in 14%, hybrydy 0%, spalinowe 34%; 2024: elektryczne 42%, plug-in 7%, hybrydy 11%, spalinowe 39%; 2025: elektryczne 35%, plug-in 22%, hybrydy 23%, spalinowe 21%elektryczneplug-inhybrydyspalinowe20212021, elektryczne: 46,9%2021, plug-in: 43,9%2021, hybrydy: 2,7%2021, spalinowe: 6,6%47%20222022, elektryczne: 47,2%2022, plug-in: 36,8%2022, hybrydy: 0,4%2022, spalinowe: 15,6%47%20232023, elektryczne: 51,6%2023, plug-in: 14,4%2023, hybrydy: 0,0%2023, spalinowe: 34,0%52%20242024, elektryczne: 42,4%2024, plug-in: 7,4%2024, hybrydy: 11,1%2024, spalinowe: 39,0%42%2025*2025, elektryczne: 34,8%2025, plug-in: 21,9%2025, hybrydy: 22,5%2025, spalinowe: 20,7%35%
Podział rejestracji chińskich marek w UE, Islandii i Norwegii według napędu (100% = wszystkie auta chińskich marek w danym roku). * 2025 – dane wstępne. Źródło: rejestr CO2 EEA.

Stawki z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2754 w brzmieniu z 11 lutego 2026 r., liczone od ceny netto na granicy Unii. W lutym 2026 r. Komisja zwolniła z cła jeden model, którego producent zobowiązał się sprzedawać po cenie minimalnej i w limicie sztuk: Cuprę Tavascan z chińskiej fabryki Volkswagena.

W 2023 r. elektryki stanowiły 52% rejestracji chińskich marek w Europie, w 2024 r. 42%, a w 2025 r. 35%. Udział hybryd plug-in wzrósł w tym czasie z 14 do 22%, a hybryd bez wtyczki (razem z miękkimi) z zera do 23%. Rejestr nie pokazuje przyczyn tej zmiany. W markach objętych różnymi stawkami cła wygląda ona różnie:

  • MG z grupy SAIC, objętej najwyższą stawką (35,3%), zarejestrowało w 2025 r. 31 225 elektryków wobec 76 866 w 2023 r. Hybryd bez wtyczki zarejestrowało 97 371 wobec 27 707 w 2024 r.
  • BYD, objęty stawką 17%, zarejestrował w 2025 r. ponad dwa razy więcej elektryków niż rok wcześniej (78 588 wobec 36 277) i ponad dziewięć razy więcej hybryd plug-in (54 085 wobec 5 721).

Polska na tle Europy

Udział chińskich marek w rejestracjach nowych aut w 2025 r. według krajuNorwegia: 11,4%; Hiszpania: 8,5%; Polska*: 6,9%; Włochy: 6,6%; Austria: 4,7%; średnia: 4,6%; Holandia: 4,5%; Belgia: 3,5%; Francja: 3,3%; Czechy: 3,1%; Niemcy: 2,4%; Szwecja: 2,3%NorwegiaNorwegia: 11,4%11,4%HiszpaniaHiszpania: 8,5%8,5%Polska*Polska*: 6,9%6,9%WłochyWłochy: 6,6%6,6%AustriaAustria: 4,7%4,7%średniaśrednia: 4,6%4,6%HolandiaHolandia: 4,5%4,5%BelgiaBelgia: 3,5%3,5%FrancjaFrancja: 3,3%3,3%CzechyCzechy: 3,1%3,1%NiemcyNiemcy: 2,4%2,4%SzwecjaSzwecja: 2,3%2,3%
Dziesięć największych rynków UE i Norwegia, dane wstępne za 2025 r.; średnia dla UE, Islandii i Norwegii. * W polskich danych EEA za 2025 r. brakuje części rejestracji z pierwszych miesięcy roku. Źródło: rejestr CO2 EEA.

W 2025 r. największy udział chińskie marki miały na Malcie (20,2%), a wśród dużych rynków w Hiszpanii (8,5%). W Niemczech było to 2,4%, a we Francji 3,3%. Polska z wynikiem 6,9% była powyżej średniej, choć w polskich danych EEA za 2025 r. brakuje części rejestracji z pierwszych miesięcy roku.

Dane o polskich rejestracjach z 2026 r. ma CEPiK. Od 1 stycznia do 23 września 2026 r. chińskie marki (razem z MG) zarejestrowały 55 294 z 425 228 nowych aut osobowych z polskich salonów, czyli 13,0%. Wśród aut elektrycznych było to 4 435 z 22 616 (19,6%). Które marki prowadzą w Polsce, pokazujemy w artykule „Chery w Polsce: cztery modele, ceny i rejestracje w 2026 r.”.

Gdzie mają przewagę, a gdzie nie

Rejestr EEA zawiera dane z homologacji każdego auta: zasięg według normy WLTP, zużycie energii i masę. Porównaliśmy średnie dla aut zarejestrowanych w 2025 r.

Auta z 2025 r.ChińskiePozostałe
Elektryczne: liczba aut173 7861 881 203
średni zasięg WLTP, km422485
średnie zużycie energii, kWh/100 km17,816,5
średnia masa, kg1 8811 978
Hybrydy plug-in: liczba aut109 590947 715
średni zasięg na prądzie WLTP, km10392
z zasięgiem na prądzie co najmniej 100 km47%39%

Średnie ważone liczbą zarejestrowanych aut (UE, Islandia, Norwegia; dane wstępne za 2025 r.). Pomijamy auta, przy których rejestr nie podaje danej wartości. Masa w stanie gotowym do jazdy.

Chińskie elektryki są średnio lżejsze, ale mają krótszy zasięg i zużywają więcej energii niż elektryki innych marek. W hybrydach plug-in jest odwrotnie: chińskie mają średnio dłuższy zasięg na prądzie, a prawie połowa z nich przejedzie bez benzyny co najmniej 100 km według WLTP. To średnie dla całego rynku – zależą od tego, które modele i wersje kupowano najczęściej, więc nie rozstrzygają porównania dwóch konkretnych aut.

Rejestr nie zawiera cen ani wyposażenia. Te dane zebraliśmy z polskich cenników:

Źródła

  • Rejestracje w Europie i dane techniczne: rejestr CO2 nowych samochodów osobowych Europejskiej Agencji Środowiska (rozporządzenie (UE) 2019/631), dane ostateczne za lata 2021–2024 i wstępne za 2025 r. Opracowanie własne na podstawie danych z bazy monitoringu CO2 Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), © DG-CLIMA, licencja CC BY 4.0.
  • Rejestracje w Polsce: Opracowanie własne na podstawie danych o rejestracjach z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), © Ministerstwo Cyfryzacji, licencja CC BY 4.0 (zbiór danych), nowe auta osobowe z polskich salonów od 1 stycznia do 23 września 2026 r.
  • Cła: rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2754 (tekst skonsolidowany z 11 lutego 2026 r.) i decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2026/328.

Reklama

BestPolisa.pl

Ubezpieczenie samochodu

Pakiety OC, AC, NNW i Assistance od wielu towarzystw, dopasowane do Twoich potrzeb.

Multiagencja ubezpieczeniowa.
Dobre ubezpieczenie w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Administratorem danych z komentarza jest Operon Polska Sp. z o.o. Sp.k., szczegóły w polityce prywatności (otwiera się w nowej karcie). Zasady komentowania opisuje regulamin (otwiera się w nowej karcie). Wymagane pola są oznaczone *